REČNÍČKY A REČNÍCI

Agnieszka Holland (PL)

Agnieszka HollandTri nominácie na Oscara, Zlatý Glóbus, viacero nominácií a cien z filmových festivalov v Benátkach, Cannes aj v Berlíne. To sú úspechy poľskej režisérky Agnieszky Holland, ktorá sa v roku 1948 narodila vo Varšave. Študovala na pražskej FAMU a neskôr tvorila v Poľsku, Nemecku alebo vo Francúzsku. Jej najznámejším filmom, ktorý jej vyniesol aj nomináciu na Oscara, je vojnový príbeh Európa Európa z roku 1990. Okrem starého kontinentu tvorí Holland aj v Spojených štátoch. Spolupracovala napríklad na viacerých epizódach v seriáloch The Wire, Treme, The Killing alebo House of Cards. V tvorbe sa však vracia aj do strednej Európy, keď v roku 2013 nakrútila veľký trojdielny seriál pre produkciu HBO Horiaci ker (Burning Bush, 2013). Vysoko emotívna dráma sa venuje okolnostiam upálenia Jana Palacha. V roku 1969, keď k tragickej udalosti došlo, režisérka študovala v Prahe a bola aktívna v študentských organizáciách.

FOTO: @Jacek Poremba

Petr Jarchovský (CZ)

Petr JarchovskýScenárista kultových českých filmov Pelíšky a Pupendo. Jeho kariéra je spätá s menami Jan Hřebejk, Ondřej Trojan a Viktor Tauš. Je autorom scenára k filmu Musíme si pomáhat, za ktorý získal Českého leva. Sošku si odniesol aj za film Horem Pádem. Musíme si pomáhat bol prvý český film uvedený na festivale Sundance. Spolu s adaptáciou novely K. Legátovej Želary bol nominovaný na amerického Oscara. V tandeme s Janom Hřebejkom vznikli ďalšie filmy so silným autorským rukopisom, okrem iných tiež Kráska v Nesnázích, Medvídek, U mě dobrý, Kawasakiho růže, ktorý získal dve ocenenia na filmovom festivale Berlinale. Spoločnou črtou jeho filmov je personifikácia dobovosti v hlavných postavách a odkazovanie na kľúčové udalosti, ktoré utvárajú život krajiny alebo človeka.

Pavla Holcová (CZ)

Victor IliePavla Holcová je česká investígatívna novinárka, ktorá za svoju prácu dostala už niekoľko medzinárodných cien. V roku 2013 založila České centrum pre investigatívnu žurnalistiku, ktoré sa okrem iného zaoberalo kauzou Panama Papers. Pavla Holcová píše o nelegálnom obchode so zbraňami, talianskom a srbskom organizovanom zločine alebo praní špinavých peňazí. Spolupracuje tiež s investigatívnymi novinári zo zahraničia a je súčasťou medzinárodných projektov v rámci Organized Crime and Corruption Reporting Project alebo International Consortium of Investigative Journalists.


Victor Ilie (RO)

Victor IlieJe popredným predstaviteľom investigatívnej žurnalistiky v Rumunsku. Pracuje pre projekt RISE, ktorý združuje kriticky píšucich novinárov. Victor sa venuje najmä odhaľovaniu korupcie v politike. V sérii článkov pomohol odhaliť podvody s tajnými účtami a nekalými finančnými praktikami významného rumunského politika Livia Dragnea. V roku 2016 skúmal údajné teroristické aktivity maďarského Mládežníckeho hnutia šesťdesiatich štyroch žúp na území rumunského regiónu Sikulsko (obýva ho maďarská etnická menšina). Jeho nedávny projekt Trafficking Life and Death si všíma korupciu v sektore verejného zdravotníctva a jej dopady na zdravie rumunskej populácie.

Manon Uphoff (NL)

Manon UphoffTvorbu spisovateľky Manon Uphoff kritici často prirovnávajú k pestrým rozprávkam, ktoré sa však nezriedka končia skôr ako nočné mory. Talentovaná autorka sa narodila v roku 1962 a vyštudovala literárnu vedu v Utrechte. V roku 1994 publikovala svoj slávny príbeh Poep. Jej tvorba je zaraďovaná do antológii najlepších holandských poviedok. Napísala aj viacero noviel a románov. Bola prezidentkou holandského PEN (súčasť PEN International, svetovej asociácie spisovateľov). Venuje sa aj redaktorskej činnosti. Prispieva do Holandských národných novinách a časopisov ako NRC a Groene Amsterdammer. Jej zatiaľ posledná novela získala ocenenie Opzij-Literatuurprijs (najlepší román autora, v roku 2013). Jej nový román “Falling is Like Flying” vyjde na jeseň tohto roku.

Carles Bosch (ES)

Carles BoschKatalánsky režisér je známy najmä vďaka svojim dokumentárnym snímkam, ktoré fungujú ako filmová sonda do životov ľudí v kritických situáciách. Za film Balseros, ktorý mapuje plavbu kubánskych emigrantov za lepším životom v Spojených štátoch získal nomináciu na Cenu akadémie v roku 2004. Medzi jeho ďalšie filmy patria väzenská “Love movie” Septiembres, snímok Bicycle, Spoon, Apple zachytávajúci boj bývalého katalánskeho prezidenta s Alzheimerovou chorobou alebo čerstvý príbeh rómskeho perkusionistu Petitet. Ako televízny reportér tiež často navštevoval regióny v zlomových historických momentoch, z ktorých prinášal krátke dokumentárne svedectvá. Spolu absolvoval vyše tridsať takýchto ciest, vrátane Československa v roku 1989, kde sledoval udalosti Nežnej revolúcie.

Carles Bosch vystúpi vďaka nášmu partnerstvu s festivalom Jeden svet. 

Michal Vašečka (SK)

Michal VašečkaSociológ Michal Vašečka je dlhoročným pozorovateľom a komentátorom diania na Slovensku a v strednej Európe. Narodil sa v roku 1972. Študoval na Univerzite Komenského v Bratislave, na New School for Social Research v New Yorku a na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne, kde v roku 2004 získal titul PhD. Pracoval pre Academiu Istropolitanu, Inštitút pre verejné otázky a na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity či Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského. Založil Centrum pre výskum etnicity a kultúry a Bratislava Policy Institute, kde v súčasnosti pôsobí. Bol poradcom Svetovej banky a šesť rokov predsedom Fullbrightovej komisie SR. Pôsobil tiež na viacerých univerzitách v zahraničí, najmä v USA a Spojenom kráľovstve.

Martin Štrba (SK)

Martin ŠtrbaMartin Štrba je známy najmä ako kameramanská dvojička režiséra Martina Šulíka. Rovnako zaujímavá je však aj jeho fotografická tvorba. Študoval v rokoch 1976 – 1980 odbor úžitkovej fotografie na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Bratislave, neskôr pokračoval v štúdiu kamera na pražskej FAMU. Od polovice 80. rokov sa venoval najmä fotografii. Zaradil sa medzi predstaviteľov slovenskej novej vlny. V deväťdesiatych rokoch sa presunul ku kamere a k Martinovi Šulíkovi, s ktorým nakrútil napríklad snímky Záhrada, Orbis Pictus alebo Slnečný štát. Za film Je třeba zabít Sekala získal Českého leva za kameru.